Кафедра музеєзнавства та експертизи історико-культурних цінностей
ПРО КАФЕДРУ
ПРО КАФЕДРУ
Курс навчання на кафедрі надає широкі можливості, що відповідають сучасним вимогам освіти в галузі музеєзнавства, пам’яткознавства та експертизи культурних цінностей. Навчання забезпечує фахову підготовку в теорії і практиці музейної справи, а також пропонує вивчення курсів з археології, етнографії України, архівознавства, польових досліджень, історії України, історії мистецтва, законодавства, митного права.
Кафедра музеєзнавства та експертизи історико-культурних цінностей під керівництвом завідувача кафедри Пустовалова Сергія Жановича, здійснює підготовку фахівців за спеціальністю 027 "музеєзнавство, пам'яткознавство".
Опанування основ навчальних курсів надає можливість професійної реалізації, а також перспективи кар’єрного зростання. Випускники нашої кафедри користуються широким попитом на ринку праці.
Особливості навчання і викладання
Польові дослідження є базовим компонентом археології з можливостями практики в Києві, різних областях України та Польщі. Додаткову інформацію можна отримати, звернувшись на кафедру.
Робота кафедри спрямована на підготовку спеціалістів у галузі музейної та пам’яткоохоронної справи, які володіють теоретичними і практичними знаннями, вміннями та навичками, високою професійною кваліфікацією. При кафедрі функціонує та розширює свою діяльність навчальний музей-лабораторія, що акумулює як педагогічно-просвітницьку, так і науково-дослідну функції. Його фонди використовуються під час проведення практичних занять.
Застосовуються різні форми навчання, в тому числі семінари, колоквіуми, лекції-демонстрації, практичні заняття, підготовка рефератів, звітів про проведення польових та практичних робіт, захист бакалаврських, магістерських робіт, індивідуальне керівництво дисертаціями.
На кафедрі працюють висококваліфіковані викладачі, доценти і професори, які забезпечують викладання профільних дисциплін на високому науковому та педагогічному рівнях.
Київський національний університет культури і мистецтв має власну електронну бібліотеку. У головному корпусі університету діє Інтернет-кафе з безкоштовним Wi-Fi, у всіх інших корпусах працюють студентські столові.
Курсова робота й оцінки
Вас навчають у формі лекцій, семінарів під особистим керівництвом викладача. Навчання може включати в себе активні методи, форми демонстрації, презентації, дискусії студента і викладача, практичні заняття на місці навчання і на базах практики (музеї та пам’яткоохоронні установи). Курсова робота оцінюється як самостійне дослідження з обраної студентом теми. За Болонською системою розроблені критерії роботи студента від найкращої оцінки «А».
Освітньо-кваліфікаційні рівні кафедри музеєзнавства та експертизи історико-культурних цінностей
«Бакалавр» – 4 роки;
«Магістр» – 1,5 року на базі освітньо-кваліфікаційного рівня «Спеціаліст» та освітньо-кваліфікаційного рівня «Бакалавр».
У КНУКіМ функціонують 3 спеціалізовані Вчені ради із захисту кандидатських та 2 спеціалізовані Вчені ради із захисту докторських дисертацій.
ЗНО:
- українська мова і література;
- історія України;
- іноземна мова(англійська, німецька, французька, іспанська) або географія.
ІСТОРІЯ КАФЕДРИ
ІСТОРІЯ КАФЕДРИ
Кафедра має більш, ніж двадцятилітню історію роботи, зберігає найкращі традиції викладання, запроваджує нову методику проведення наукової, практичної, дослідницької, пошукової роботи. Відповідно до нових соціально-політичних, економічних, культурно-освітніх умов використовує на якісно новому рівні інноваційні методи і технології роботи.
У 1992 р. у Київському державному інституті культури імені О. Корнійчука було відкрито кафедру музеєзнавства. За період з 1992 р. до початку 2013 р. кафедрою музеєзнавства було підготовлено плеяду фахівців у галузі музеєзнавства і пам’яткознавства, серед яких директори і заступники директорів музеїв, культурно-мистецьких центрів, працівників сфери охорони культурної спадщини, науково-дослідних установ, викладачів вищих навчальних закладів, експертів державної митної служби України. Значну увагу у змісті діяльності кафедри приділяється підготовці як практиків, так і науковців. Науковою школою кафедри музеєзнавства за цей період було підготовлено більше 60 кандидатів наук.
У зв’язку із новими соціально-культурними та політичними реаліями з 2004 р. кафедра набуває нової назви –– кафедра охорони культурної спадщини і музеєзнавства – до освітньо-кваліфікаційного рівня додається ще один напрямок підготовки «історик-музеєзнавець, експерт з культурних цінностей».
За ці роки кафедру очолювали відомі історики, науковці і талановиті викладачі. Першим завідувачем кафедри музеєзнавства у 1992 – 1995 рр. був Гончарук Петро Степанович, кандидат історичних наук, професор.
Посаду завідувача кафедри у 1995 – 1998 рр. обіймає відомий історик Лукач Бейло Іштванович, кандидат історичних наук, професор.
Якісно нового рівня набуває підготовка кадрів на кафедрі, яку очолює у 1998–2001 та 2007–2013 рр. Ольговський Сергій Якович, кандидат історичних наук, професор. Він є автором більш, ніж 100 наукових праць, в тому числі 3-х наукових монографій, 2-х навчальних посібників і науково-популярного видання. Сергій Якович збирає професійний колектив, справжніх фахівців сфери музеєзнавства і пам’яткознавства. Талановитий історик та блискучий оратор Ольговський С. Я. користується повагою колективу. На його лекції завжди збираються численні студенти. Поза очі вони називають його «патріархом кафедри». Ольговський С. Я. започаткував наукову школу і виплекав численну кількість кандидатів наук.
У період 2002 – 2006 рр. завідувачем кафедри стала Ключко Юлія Миколаївна, кандидат педагогічних наук, доцент. Вона вміло організувала роботу кафедри, підібравши найкращі кадри. Обдарований науковець Ключко Ю. М. сприяла розкриттю обдарувань колег і студентів, підготувала нову плеяду кадрів музейної сфери.
У період 2013 – 2017 рр. завідувачем кафедри була Гончарова Олена Миколаївна, доктор культурології, професор. Вона концептуально розвинула роботу кафедри, підібравши найкращих фахівців-викладачів, створивши мультимедіа лабораторію кафедри, всеукраїнський проект "Віртуальний музей", організувавши культурологічну та археологічну практику в Україні та Польщі, розширивши бази практики студентів. Обдарований науковець Гончарова О. М. сприяла розкриттю обдарувань колег і студентів, організовувала наукові конференції студентів та професорсько-викладацького складу, випустила три збірника наукових статей кафедри, підготувала нові кадри музейної та пам'яткоохоронної сфери.
Кафедру очолює Пустовалов Сергій Жанович, науковець з багаторічним досвідом роботи, який застосовує нові концептуальні підходи до освітньої діяльності.
Викладачі кафедри
Нижній ряд: (зліва на право) Ключко Юлія Миколаївна, Гончарова Олена Миколаївна.
Верхній ряд: (зліва на право) Ольговський Сергій Якович, Андрес Ганна Олександрівна, Пустовалов Сергій Жанович, Чухрай Любов Олександрівна, Руденко Сергій Борисович.
Викладачі і студенти кафедри МС
Викладачі кафедри історії України і музеєзнавства зі студентами 1 курсу групи МС-33 спеціальності «Музейна справа».
НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНИЙ СКЛАД
НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНИЙ СКЛАД
НАПРЯМИ ПІДГОТОВКИ
НАПРЯМИ ПІДГОТОВКИ
Спеціалісти з «Музейної справи і охорони пам’яток історії та культури» спеціалізації «Музеєзнавець, експерт з історико-культурних цінностей» та «Музеєзнавець, організатор екскурсійної діяльності» є дуже популярними і користуються попитом на ринку праці. Отримання диплома, в тому числі з відзнакою, надає широкі можливості проявити себе в ряді професій. Широкий спектр знань, вмінь, навичок бакалавра, спеціаліста і магістра музейної справи високо цінуються роботодавцями.
Певний відсоток наших випускників продовжують навчання в аспірантурі або в Інституті післядипломної освіти. Значна кількість випускників успішно продовжують кар’єру в археології, музейній справі, експертизі культурних цінностей, у сфері охорони культурної спадщини, державній митній службі України. Багато хто з них працює у музеях, галереях, культурно-мистецьких центрах, бізнес-структурах. Деякі з випускників обирають альтернативну траєкторію кар’єри в засобах масової інформації, політиці, консалтингу, органах державної адміністрації.
Випускники кафедри можуть працювати:
- у сфері управління (підрозділах Міністерства культури України, державних органах охорони культурної спадщини);
- у музейних установах, історико-культурних, історико-архітектурних заповідниках (директорами, начальниками відділів, зав- лабораторіями та секторами, науковими співробітниками);
- у науково-дослідних інститутах, методичних центрах Національної академії наук України (археологами, пам’яткознавцями), профільних громадських організаціях з охорони культурної спадщини та центрах розвитку культури;
- у підрозділах Державної митної служби України (експертами);
- у системі освіти (викладачами історії – в середній школі; етнографії, музеєзнавства, памяткознавства – у вищій школі; профільних предметів – у вищих навчальних закладах);
- у сфері туризму (екскурсоводами як державних, так і приватних структур, адміністраторами та організаторами екскурсійних турів);
- у антикварних і букіністичних салонах (експертами-консультантами).
ОСНОВНІ ФАХОВІ ДИСЦИПЛІНИщо викладаються на кафедрі музеєзнавства та експертизи історико-культурних цінностей: |
||
Археологічна трасологія | Археологія України | Архівознавство |
Арт-галереї та сучасний ринок культурних цінностей |
|
Діловий етикет |
Експертиза археологічних колекцій |
Експертиза нумізматичних колекцій |
Експертиза рідкісних книг |
Етнокультурологія |
Законодавство у сфері музейної та пам’яткоохоронної діяльності |
Інноваційні технології в музеях |
Інтелектуальна власність |
Історичне джерелознавство |
Історіографія історії культури |
Історія зарубіжної культури | Історія Києва в пам’ятках архітектури | Історія мистецтв |
Історія української культури |
Музеї-заповідники України |
Комерційна та фандрайзингова діяльність музеїв |
Митне право | Міжнародна інформація | Міжнародне право |
Міжнародні економічні відносини | Музеєзнавство: історія та теорія | Музеєфікація пам’яток науки і техніки |
Історія зброї |
Музеєфікація та експертиза пам’яток меблярського мистецтва |
Музейна педагогіка |
Музейна справа країн світу |
Музейне джерелознавство |
Організація екскурсійної діяльності |
Організація виставкової діяльності | Основи наукових досліджень |
Охорона і використання пам’яток історії та культури |
Пам’яткознавство |
Польові дослідження музеїв | ПР і реклама в музейній діяльності |
Прикладне музеєзнавство |
Риторика |
Спеціальні історичні дисципліни |
Соціально-культурне проектування у музейній практиці | Сучасний літературний процес |
Сучаснi музейні атракції |
Сучасне зарубіжне та українське мистецтво | Українська та зарубіжна література | Філософія |
Фотофіксація музейних колекцій |
Історія архітектури |
Об'єкти всесвітньої спадщини ЮНЕСКО в Україні |
БАЗИ ПРАКТИКИ
БАЗИ ПРАКТИКИ
Розроблена на кафедрі програма наскрізної практичної підготовки передбачає ознайомлення студентів із діяльністю провідних музеїв м. Києва та науково-дослідних установ системи Національної Академії наук України, Міністерства культури України.
Студенти мають можливість практично вдосконалювати набуті теоретичні знання в пам’яткоохоронних установах, історико-культурних і наукових заповідниках, провідних музейних установах Києва та інших регіонах України.
В середньому щорічно більше 20-ти баз практики приймають студентів нашої кафедри, де фахівці діляться з ними своїм досвідом. Завдяки отриманим знанням, практичним вмінням та навичкам значна кількість випускників успішно продовжують кар’єру в археології, музейній справі, експертизі культурних цінностей, у сфері охорони культурної спадщини, державній митній службі України. Багато хто з них працює у музеях, галереях, культурно-мистецьких центрах, бізнес-структурах. Деякі з випускників обирають альтернативну траєкторію кар’єри: у засобах масової інформації, політиці, консалтингу, органах державної адміністрації.
Національний заповідник «Софія Київська»
Генеральний директор Н.М. Куковальська
м. Київ, вул. Володимирська, 24
ТОВ «Центр української культури та мистецтва»
Директор – Долеско Світлана Валеріївна
м. Київ, вул. Хорива, 19-В
Інститут археології НАН України
http://www.iananu.kiev.ua/Institute/iau.html
директор – Толочко Петро Петрович
м. Київ, пр. Героїв Сталінграда, 12
Центр пам’яткознавства НАН України і УТОПІК
директор – Титова Олена Миколаївна
м. Київ, вул. Лаврська, 9 корп. 19
Польське товариство «Польща-Схід»
http://knukim.edu.ua/novunu/dotik-kriz-stolittya/
керівник у м. Конін – Здзіслав Яцашек
Парк «Київська Русь»
директор – Янченко Володимир
Київська область, Обухівський район, с. Копачів.
КП «Водно-інформаційний центр»
директор – Попов Олександр Юхимович
м. Київ, вул. Грушевського, 1 В
Державний музей іграшки
директор – Гладун Людмила Валентинівна
м. Київ, Кловський узвіз, 8
Національний художній музей України
директор – Задорожна Марія Миколаївна
м. Київ, вул. М. Грушевського, 6
Київський літературно-меморіальний музей М.Рильського
директор – Колесник Вікторія Леонтіївна
м. Київ, вул. М. Рильського, 7
Літературно-меморіальний музей-квартира П.Тичини в Києві
директор
м. Київ, вул. Терещенківська, 5, кв. 1, 3
Музей театрального, музичного та кіномистецтва України
http://www.tmf-museum.kiev.ua/ua/main_ie.htm
директор – Дробот Ірина Борисівна
м. Київ, вул. Лаврська, 9 корп. 29
Національний музей українського народного декоративного мистецтва
директор – Вялець Адріана Феодосіївна
м. Київ, вул. Лаврська, 9 корп. 24/26
Державний історико-культурний заповідник у м. Луцьку
директор – Рудецький Павло Аркадійович
м. Луцьк, вул. Драгоманова, 23
Державний історико-культурний заповідник м. Дубно
директор – Кічаний Леонід Святославович
Рівненська обл., м.Дубно, вул. Замкова, 7А
Державний історико-культурний заповідник м. Путивлі
http://www.gorod.sumy.ua/news_73.html
директор –Тупик Сергій Володимирович
Сумська обл., м. Путивль, вул. Радянська, 70
КЗ «Запорізький обласний краєзнавчий музей»
директор – Шаповалов Георгій Іванович
м. Запоріжжя, вул. Чекістів, 29
МІЖНАРОДНІ ПРОЕКТИ
МІЖНАРОДНІ ПРОЕКТИ
Міжнародний історико-археологічний проект Oboz Strzalkowo, Польща, м. Конін - м. Слупца.
http://fk.knukim.edu.ua/news/42-novyny-mtp/303-dotik-kriz-stolittya.html
Висвітлення міжнародного проекту на польському телебаченні:
http://tvwielkopolska.pl/index.php/konin-aktualosci/supca/16833-strzakowo-powicono-krzy
Міжнародний історико-археологічний проект "Rekawczyn - 2016", Польща, м. Ренкавчин, 2016.
http://fk.knukim.edu.ua/news/42-novyny-mtp/203-litnya-praktika-muzeeznavtsiv-u-polshchi.html
Висвітлення міжнародного проекту на польському телебаченні:
ВІРТУАЛЬНИЙ МУЗЕЙ
ВІРТУАЛЬНИЙ МУЗЕЙ
Інноваційний проект кафедри музеєзнавства та експертизи історико-культурних цінностей
АРХЕОЛОГІЧНА ПРАКТИКА
АРХЕОЛОГІЧНА ПРАКТИКА
Археологічні дослідження КНУКіМівців
КНУКіМівці на літній практиці
Літня практика музеєзнавців
Літня практика у музеї дерев'яного зодчества "Парку Київська Русь"
Історики-музеєзнавці практикують у ІІ Міжнародній польовій археологічній школі
Археологічні дослідження істориків-музеєзнавців: Київська Русь
Археологічні будні студентів-музеєзнавців
Археологія як наука! Археологія як мистецтво! Археологія як студентська практика!
Дослідження багатошарового городища на острові Байда
НАШІ ВИПУСКНИКИ
НАШІ ВИПУСКНИКИ
НОВИНИ




